Z klientky kamarádkou, aneb Jak jsem fotila Moniku

Jsou to výjimečná setkání, kdy mě ohromí krása klientky natolik, že ji poprosím, aby se před můj objektiv vrátila znovu. Tak to bylo i s mou osobní múzou, Monikou.

Byla jí čerstvých osmnáct. Byla mladinká, zakřiknutá, stydlivá a s nulovým sebevědomím. Poukázku na focení dostala jako dárek od své maminky, která jí tím chtěla zvýšit sebedůvěru. Zkrátka dospívající slečna, která sama sebe viděla jako ošklivé káčátko. 

Už si nepamatuji, kdo tenkrát Moniku na focení přivezl, ale už nikdy nezapomenu na to, jak mě ohromila její krása. Byla neuvěřitelně půvabná a po všech stránkách mimořádná. Po focení jsem její mamince navrhla, že Monice zavolám, až budu připravovat nějaký projekt pro svůj book, tedy pro svou prezentaci.

Jedná se o takzvané TFP focení, tedy trade for print, kdy fotograf investuje své dovednosti, nápady a kreativitu, zatímco modelka zase svůj čas a um. A protože se Monice focení líbilo, měla zájem i o další spolupráci. Takže jsem se s ní každý rok domluvila na dalším a dalším focení. To poslední proběhlo letos v září a já jsem z výsledku opět nadšená. Monika už dávno není dospívající slečna, ale stala se mladou ženou, a dokonce maminkou. A také už to dávno není „jen“ moje zákaznice, ale moje přítelkyně. Jedna z mých největších múz.

Často mě kvůli TFP focení kontaktují modelky, které mi nabízí spolupráci, ale musím přiznat, že raději dávám přednost svým vlastním klientkám, které už se u mě fotily, znám je osobně a mohu se na ně spolehnout. Jen několikrát do roka potřebuji pro svůj projekt někoho specifického a potom využiji výzev na sociálních sítích.

Navíc jsem přesvědčená, že pro amatérku, která nemá s focením zkušenosti, musí být dvojnásobnou radostí, pokud si ji fotograf zvolí za svou modelku, protože ho inspiruje. Profesionálních fotografů, kteří fotí modelky, je mnoho a modelky mají spoustu možností, kde se nechat vyfotit. Uznávám také, že s profesionálními modelkami je to jistě mnohem jednodušší, protože ví, co mají dělat, jak se hýbat, tvářit a jsou samozřejmě fotogenické. Jenže já mám ráda výzvy.


Tento rok byl ve všech ohledech výjimečný. I když byly podmínky kvůli covidu ztížené, uskutečnila jsem spoustu focení a našla mezi dívkami a ženami hned několik, které chci stoprocentně vidět znovu, a pokusit se s nimi nafotit naplánované projekty. Jsem si jistá, že mezi nimi najdu i další Moniky, ze kterých se stanou mé přítelkyně a především mé osobní múzy.